Yazı Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 10:25 Bu yazı 1528 kez okundu
 
ABBAS YOLCU !
Fatih Aslan
 
 

Cumhurbaşkanı adayları belli oldu. Cumhur İttifakının, yani AKP, MHP ve BBP’nin tek adayı var. Recep Tayyip ERDOĞAN.

Millet İttifakının ise adayları ayrı ayrı. Millet İttifakını oluşturan partilerden CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi en güçlü adaylarıyla seçime girecekler.

CHP Muharrem İNCE’yi, İyi Parti Meral AKŞENER’i, Saadet Partisi Temel KARAMOLLAOĞLU’yu aday gösterdi. Demokrat Parti ise aday göstermedi.

Bunların dışında HDP Selahattin DEMİRTAŞ, Vatan Partisi Doğu PERİNÇEK ile seçime giriyor.

Yani Cumhur İttifakının karşısında her parti kendi en güçlü adayı ile seçime katılacak. Bu durumun bazı sonuçları olacak. Bunları sıralarsak:

  • En başta şu kesin ki; seçimlere katılım yüzdesi yüksek olacak. Daha önceki seçimlerde oy vermeyenlerin genellikle muhalefet partilerinden olduğu düşünülürse bu durum Cumhur İttifakı için bir handikap.
  • Partilerin aday tercihlerine bakılırsa ilk turda herkes kendi partisine oy vereceği içinhiçbir aday 50’nin üzerine çıkamayacağından Cumhurbaşkanının belirlenmesi ikinci tura kalacak.
  • 10 barajına takılması muhtemel Saadet Partisi ve Demokrat Parti İttifak içerisinde olduğu için seçmenlerinin “oyum ziyan olur” kaygısı olmayacağından oylarını başka partilere verme düşüncesi olmayacak.
  • Birinci tur sonunda Recep Tayyip ERDOĞAN ve Millet İttifakı içerisindeki partilerden en fazla oyu alan partinin adayı (Muharrem İNCE veya Meral AKŞENER) ikinci tura kalacak.
  • İkinci turda Millet İttifakının oyları Muharrem İNCE ve Meral AKŞENER’den hangisi daha fazla oy almışsa onda birleşecek.
  • Bu birleşmeye Cumhur İttifakına oy vermeyeceğini açıklamış olan HDP’de katılırsa durum iyice netleşecek. (Vatan Partisinin ne yapacağı pek belli değil.)

Yukarıdaki maddeleri alt alta koyar toplarsak “ABBAS YOLCU” diyebiliriz. Tabi planı bozacak önemli hatalar yapılmaz ise.

Bu hatalardan en başta geleni Millet İttifakı içerisindeki partilerin en fazla oyu almak amacıyla birbirlerini kötülemeleri olur.

Her parti kendi seçmenine hitap etmeli. İttifaktaki diğer partileri rakip olarak görmemeli. Aksi taktirde araya nifak girer ve Cumhur İttifakının ekmeğine yağ çalınır.

 

 
Etiketler: ABBAS, YOLCU, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı