Haber Detayı
15 Mart 2017 - Çarşamba 20:21 Bu haber 2425 kez okundu
 
Yakakent Kanalizasyon Akıntısından Kurtuluyor
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent’in tüm atıklarının şehrin önüne aktığını anımsatarak; “Yaza kadar Yakakent denizi, kanalizasyon akıntısından kurtulmuş olacak.” Dedi
SAĞLIK Haberi
Yakakent  Kanalizasyon Akıntısından Kurtuluyor

    Samsun Valiliği tarafından muhtarlarla yapılan istişare toplantılarına Yakakent ilçesi ile devam edildi. Yakakent Belediyesi Çözüm Merkezi ofisinde gerçekleşen toplantıda muhtarlara seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  coğrafyası ve insanıyla sevilen bir ilçe olan Yakakent’e geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından çok önemli yatırımların yapıldığını ve bu yatırımları ilçenin kaderini değitirdiğini ifade ederek, “Yakakent öncesinde bir çıkmaz sokak gibiydi. Samsun ile Sinop arasında olup Kanlıçay il sınırından sonrası bir maceraydı. Günde bir tane araç ya geçer ya geçmezdi. Devletimiz geçtiğimiz 15 sene içerisinde belki de Türkiye’nin en pahalı yollarından bir tanesini Kanlıçay ile Gerze arasına deniz dolgusuyla yaptı. Cumhurbaşkanımız devletimizin o kıt imkanlarına rağmen talimatını verdi ve yol Sinop’a bağlandı. Bu yatırımları unutmamak lazım. Geçmiş çabuk unutuluyor. 10 Sene önce bunların hiçbirisi yoktu. Türkiye petrol bulmadı, maden çıkarmadı. Amerikalılar veya İngilizler gelip de yapmadı. Milletimiz dişiyle tırnağıyla artırarak kıt imkânlarla bu yolu yaptı. Yapanlardan Allah razı olsun diyerek dua etmek lazım diye düşünüyorum.” Dedi.

                                    ATIKLAR DENİZE AKMAYACAK

30 Mart seçimlerinden sonra il özel idaresi kapanınca köy ve köylere yönelik yapılacak hizmetlerde devreye kendilerinin girdiğini dile getiren Başkan Yılmaz; “Geçen 3 senelik süreç içinde biz ilçemize 24 milyon 676 bin TL tutarında yatırım yapmışız. Bu yatırımın 10 milyon TL’si atık su arıtma tesisine harcandı. Bu gördüğünüz şirin turizm beldesinin, balık deyince akla gelen ilçemizde yaşayan insanlarımızın bütün atıkları yolun altından kanalla birlikte ilçenin önüne akıyordu. Bu çok büyük trajediydi ve Yakakent’in bunu kabul etmediği, sürekli talep ettiği bir sorundu. Seçim kampanyası sırasında buradaki mitingde insanlara atık su arıtma tesisi sözü vermiştik. İlk işimiz olacak demiştik. Buradaki bütün evlerin kanalizasyonları buraya bağlı değildi. Birçok evin kanalizasyonu evlerin arkasındaki fosseptiklere akıyordu. Foseptikler de toprağa sızarak oradan denize akıyordu. Çok şükür artık atık sular, denize akmayacak. Foseptik sorunu kalmayacak. 10 milyon TL’lik atık su arıtma tesisi yapıyoruz. Yaza kadar Yakakent denizi, kanalizasyon akıntısından kurtulmuş olacak. İlçenin bütün atık suları oraya gidecek. Orada arıtılarak derin deniz deşarjı ile denize salınacak. Şehrin altına komple kanalizasyon tesisatı döşendi. Şebeke hatları ve meydan yenilendi. Termemiz bir Yakakent oldu.” Şeklinde konuştu.

               SİZ HAYATIN İÇİNDE OLANSINIZ, BİZİ YÖNLENDİRİN

İhtiyaçların bitmediğini ve bitenlerin yerine yeni ihtiyaçların her zaman ortaya çıkacağını belirten Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Önümüzdeki süreç içinde başka şeyler de yapacağız. Güzel ilçemizi daha da güzelleştirme yönünde çaba sarf edeceğiz.  Köy yollarında da önemli beton yıl çalışmalarımız oldu. Güzel sonuçlar aldık. Sorun yok. Çalışmalar gayet iyi gidiyor. İlçemizin turizm potansiyellerini daha da güz yüzüne çıkaracak bu alt yapı hizmetleri yapıldıktan sonra Yakakent’i yönetenlerin ilçenin göç vermemesi için şehir dışında yaşayan ilçe halkını ilçeye davet etmeleri lazım.Hayvancılık yapalım diyorum. Rençperlik yapalım diyorum. İnsanlar daha önce buralarda neyle geçiniyorlarsa o geçindikleri işleri tekrar çıkartalım ortaya. Eğer o geçim balıkçılıksa balıkçılığı teşvik edelim, arıcılıksa arıcılığı teşvik edelim, meyvecilikse meyveciliği teşvik edelim diye düşünüyorum. Siz aslında hayatın içinde olansınız. Biz dışarıdan bildiğimizi duyduğumuzu konuşuyoruz. Ama siz köyde kalmış, köyde tutunup, köyde yaşayan insanların kazançları ve kayıpları ile iç içe olan sizsiniz. Bizi yönlendirin, bize şu konuda katkı verin deyin. Devlet buradaki insanların hayatını kolaylaştırmak için para harcıyor. Buradaki insanlar umudunu üzüp Ankaralara, İstanbullara giderse niye bu kadar yatırımı yapsın. İnsanlar köylerine dönmeli, köylerde hayatı canlandırmalıyız.”

Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent Kaymakamı Muhammet Tugay, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Genel Sekreter Yardımcısı sefer Arlı, Daire Başkanları, Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yakakent, , Kanalizasyon, Akıntısından, Kurtuluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı