Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 11:57 Bu haber 650 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen: Okulların açılması 3. Dalgayı yaşatır
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, katıldığı Birgün TV’nin programında, aşılama sürecinde gerekli 40 günlük süre dolmadan okulların açılmasının salgının seyrinde 3. dalganın yaşanmasına yol açacağını söyledi.
EĞİTİM Haberi
Samsun Eğitim Sen: Okulların açılması 3. Dalgayı yaşatır

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, katıldığı Birgün TV’nin  Zoom üzerinden yayınladığı eğitim ile ilgili programa katıldı.

 

Pandemi ve eğitimde yaşanan sorunların tartışıldığı programda yayına bağlanan Arzu Toplaoğlu şunları söyledi:”

 

Bir yılı aşkın bir süredir yaşanan salgında bizler geldiğimiz süreçte bir kez daha gördük ki iktidarın eğitim politikalarında karar alma süreçlerini yönetemeyişi bu gün  1 Marta dair yapılan çelişki dolu açıklamalar ile bir kez daha haklılığımızı ortaya koymuştur.

 

Bizler salgının en başından beri her türlü kararın alınması noktasında ortak aklın ve bilim insanlarının uyarıları dikkate alınmalı diyerek sürecin yakın takipçisi olduk. Yerel ve ulusal medya aracılığı ile sorunları tespit ederek çözüm önerilerimizi de defalarca hem kamuoyu ile hem de karar alıcılarla paylaştık. 1Martın normalleşme için çok erken olduğunu bilim insanları ve biz eğitim emekçileri dile getirdik.

 

 

 Zira okullarda yüz yüze eğitim kararı alınabilmesi için açıklanan aşılama takviminin bu tarihe göre yeniden düzenlemesi gerekirdi. Yani Ocak ayının başında aşılama sürecinin başlamış olması gerekirdi. Eğitime yönelik planlamaların yapılmadan, fiziksel ortam ve koşullar düzenlenmeden, ek atama yapılmadan (ki sınıfların seyreltilmesi için kaçınılmazdır) okulları açıyoruz demek yönetememe halinin su yüzüne çıkması demektir. İktidar bu süreci iyi yönetememiştir. Çocuklarımızın eğitim sürecinden uzak kalmasının yegane sorumlusu iktidardır.

 

Bugün 1 Mart kararının ertelenmesi ve eğitim ile ilgili kararların yerellere bırakılması ilerde daha sıkıntılı sonuçlar doğuracaktır. Talebimiz nettir; aşılama sürecinde gerekli 40 günlük süre dolmadan okulların açılması salgının seyrinde 3. Dalganın yaşanmasına yol açacaktır. Bizler öğrencilerimizle sağlıklı ortamlarda buluşmanın gayreti içerisindeyiz ve bu çabamız devam edecektir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen:, Okulların, açılması, 3., Dalgayı, yaşatır,
Yorumlar
Haber Yazılımı