Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 15:52 Bu haber 610 kez okundu
 
Muhasebe Haftası Kutlanıyor
1-8 Mart Muhasebe Haftası kutlamaları Samsun’da Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Muhasebe Haftası Kutlanıyor

Muhasebe Haftası nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk koyan Samsun Mali Müşavirler Odası Başkanı Dilaver Öğütcü bir basın açıklaması yaptı.

 

 

Samsun Mali Müşavirler Odası başkanı Dilaver Öğütcü yaptığı açıklamada; “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-8 Mart  Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır.

 

 

         Samsun SMMMO olarak her yıl Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan, ilişkili kurum ziyaretleri ve ilçe programları ile devam eden haftaya, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü de ilave ederek kutlamaları 8 Mart’ta bitiriyoruz. Bu yıl pandemi koşulları nedeniyle Valilikten alınan izin doğrultusunda oda kurulları ve ilişkili kurum yetkilileri ile Atatürk anıtına çelenk sunumu dışında başkaca bir etkinlik yapamıyoruz. “ dedi.

 

80 MESLEK MENSUBU COVİD 19’DAN HAYATINI KAYBETTİ

 

11 Mart 2020 tarihinde başlayan pandemiye rağmen oda faaliyetlerinin tüm hızıyla sürdüğünü belirten Öğütcü,  “Meslektaşlarımız pandemi sürecinde  sağlık ve emniyet çalışanları gibi sokağa çıkma yasağından muaf olarak çalışmalarını büyük risk altında özveri ile gerçekleştirmiş olup bu süreçte Covid 19 nedeniyle ilimizden üyemiz Cenk Bozlar kardeşimiz olmak üzere Türkiye’de  80 meslek mensubu hayatını kaybetti, 1100 meslek mensubu da hastalandı ve iyileşti. Hayatını kaybeden görev şehidi meslektaşlarımızı rahmetle anıyorum.13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden, Türkiye’de 114 bin 100 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 800 Yeminli Mali Müşavir TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.

 

Samsun odası ise 945 üye ile bölgenin en büyük odasıdır.  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için Kaliteli hizmet sunarak, Ülkemizin ve işletmelerimizin gelişimi için çalışan, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez unsuru olmuştur.” Diye konuştu.

 

ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR

 

SMMMO’nun kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olduğunu ifade eden Öğütcü, açıklamasını şöyle tamamladı: “Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken , beyan ve bildirimlerin, hazırlanması, gönderimi, meslek mensuplarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca TÜİK, KGK, BDDK, SPK, EPDK, KOSGEB ve Hazine Müsteşarlığı gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar, Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı sunmaktadır.

 

 Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören meslek mensuplarının ve mali müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır dedi. Meslek yasasında 31 yıl geride kaldı ancak aşağıda başlıca sıralanan sorunların çözüm beklediğini belirtti.

 

• Uygulanabilir Mali tatil getirilmelidir

• Kdv oranlarımız düşürülmelidir

• Mücbir sebep halinin kapsamı genişletilmelidir.

• Nispi temsil kaldırılmalı veya düzenlenmelidir

• Kapasite uygulamasına ve Ücret tarifesinde zaman esaslı ücret tarifesine geçilmelidir. 

•  Tahsilatlarda Kdv-Gelir vergisi çelişkisi ortadan kaldırılmalıdır.

• Ba bs Düzeltmelere ceza kaldırılmalıdır.

• Son dönem geçici vergi beyannamesi gv ve kurumlar beyan süreleri değişmeksizin kalkmalıdır

• Mevzuat değişiklikleri torba yasalarla yapılmamalıdır.

• Meslektaşlarımıza Arabuluculuk yetkisi verilmelidir.

• Özelgeler meslek mensubuna verilmelidir

• Smmm stajyerleri kayıtsız şartsız teşvik kapsamına alınmalıdır

• Mahsup işlemi tamamlanana kadar e haciz uygulanmamalıdır.

• Belli hizmet süresini tamamlayan meslek mensuplarına yeşil pasaport verilmelidir.

 

 Oda başkanı Dilaver Öğütcü açıklamasını, Gelecek yıl muhasebe haftasını sorunları çözülmüş kutlayabilmek dileklerimle meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için sağlıklı  günler diliyorum.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Muhasebe, Haftası, Kutlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı