Haber Detayı
28 Şubat 2021 - Pazar 14:45 Bu haber 3104 kez okundu
 
İYİ Parti GİK Üyesi ve Kurucu İl Başkanı Ömer Süslü Karadeniz Hayat’ta
Ömer Süslü Uzunca bir aradan sonra ilk kez Karadeniz Hayat’ta Coşkun Özbek’in sorularını cevaplandırdı.
SİYASET Haberi
İYİ Parti GİK Üyesi ve Kurucu İl Başkanı Ömer Süslü  Karadeniz Hayat’ta

Geçirdiği trafik kazasının ardından uzun süre sağlık sorunlarıyla mücadele eden İYİ Parti  Kurucu Üyesi, İYİ Parti Samsun Kurucu İl Başkanı Ömer Süslü,  sağlık durumu iyileşmeye başlamasının ardından,  tekrar aktif siyasete döndü.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in daveti ve isteği ile Kongrede GİK ( Genel İdare Kurulu)  üyeliğine seçilen Ömer Süslü, uzun bir aradan sonra sessizliğini de ilk kez Karadeniz Hayat ve Coşkun Özbek’e bozdu.

 

 

Coşkun Özbek’i işyerinde kabul eden ve sorularını cevaplandıran Ömer Süslü,  İYİ Parti’nin kuruluş mücadelesi, Samsun’da ve Türkiye’de İYİ Parti’nin  geldiği nokta,  Ehan Usta ve Bedri Yaşar, İYİ Parti yönetimleri, Atakum ve İlkadım  Belediye Başkanları ve daha merak edilen bir çok soruyu ve konuyu  anlattı.

 

İYİ Parti’nin dünü ve bugünü

GİK üyeliğinin altında yatan gerçek

Erhan Usta İçin Ne Dedi?

Hasan Aksoy Yönetimi ile ilgili düşünceleri

İlkadım ve Atakum  Belediyeleri ile ilgili değerlendirmeler

Sağlık mücadelesinde yaşadıkları

Kırgınlıkları Var mı?

 

Ömer Süslü’nün açıklamaları bu röportajda…

 

Tıklayın İzleyin:https://www.youtube.com/watch?v=UNbEDoVz-bo&feature=emb_logo

 

İşte o Röportaj

 

COŞKUN ÖZBEK: Uzun bir aradan sonra siyasete aktif olarak başladınız. Sizi daha  sağlıklı gördüm. Allah daha da sağlık versin .

 

İyi Parti'nin kuruluş dönemi ile  şu anda İyi Parti’nin Türkiye ve Samsun genel inde geldiği nokta ile ilgili olarak bize bir değerlendirme yapar mısınız?

 

ÖMER SÜSLÜ: İYİ  Parti'nin kuruluş dönemi sizinle de  çok yakından yine beraberdik. Siz de çok iyi biliyorsunuz!.  Biz tekrar bize izleyenlere anlatalım.

 

Bir demokrasi hareketiydi bizim başlangıcımız.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin içerisindeki bir kongre hareketi ile başlayan çalışmalarımıza Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de engellemesi ve müdahalesiyle biz o organizasyonu, o çalışmaları milletimizin de bizden talebi ile Partileştirmeye uygun gördük. Hanımefendi ‘yi  de ikna ettik ve partinin kurulmasına karar verdik.

 

Tabii o dönemden bu döneme, 3 sene geçti. O dönemdeki zorluklar, o dönemdeki baskı ortamı şu an çok fazla yok!

 

Neden? Çünkü biz bütün zorlukları yıka yıka, önümüze çıkan bütün engelleri aşa aşa bu noktaya geldik.  Bizden  sonra şimdi bakıyorsunuz konuşmaya bile cesaret edemeyen insanlar şimdi Parti kurdular.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin içinden koparak doğruları milletimize anlatmaya başladılar.  Onların da bizden bizim yaptıklarımızdan cesaret alarak Parti kurduklarına inananlardanım.

 

 İyi ki bu partiyi kurduk . Ogün kurduğumuzda insanların bize;  “ Bunlar 2 alamazlar!”  dedikleri bir noktadan, Türkiye'ye nefes olan, Türk insanının da umudunun kırıldığı dönemde tekrar umutlandıran bir siyasi hareket olduk.

 

Şu an görüyorum ki İYİ Parti, oylarını arttıran tek siyasi hareket, tek siyasi parti ve Türk milletinin umudu olarak yola devam ediyor sayın genel başkanımızın olağanüstü çabası ile…

Sokak sokak,  esnaf esnaf gezerek, insanlarımızın derdini dinleyerek,  bunu da meclis kürsüsünde anlatarak, sadece eleştiren değil, yanında ne yapılması gerektiğini de gösteren acı bir muhalefetle milletimizin gönlüne girdiğini görüyorum.

 

O gün çektiğimiz sıkıntıların, o gün çektiğimiz dertlerin, vermiş olduğumuz mücadelenin bugün karşılık bulmuş olması beni ziyadesi ile mutlu ediyor, çok daha iyi olacağına inanıyorum. İyi Parti'nin Türkiye genelindeki performansı yükseliş halinde. Samsun'da da bir milletvekili çıkardı.

 

ERHAN USTA’NIN İYİ PARTİ’YE GEÇİŞİ

 

COŞKUN ÖZBEK:  Erhan Usta'nın da katılımı burada iyi Parti'ye ne kazandırır siz iyi Parti'nin Samsun'da ve Türkiye'de ivme yakaladığını düşünüyor musunuz?

 

ÖMER SÜSLÜ : Bizim kurduğumuz yapı hemen hemen ilçelerde aynı heyecan ve hareketlilikle devam ediyor.

 

 İl teşkilatında bir değişiklik oldu çok demokratik bir yarış içerisinde 5 adaylı bir demokrasi şöleni oluştu. Şu anki mevcut il yönetimi göreve geldi,  onlar da inanıyorum ki gördüğüm kadarıyla ellerinden gelen bütün çabayı gösteriyorlar.

 

İL YÖNETİMİNİN PERFORMANSI OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ DEĞİL!..

 

Gördüğüm kadarıyla ve benim alışmış olduğum siyaset tarzına göre olması gerektiği kadar değiller! Ama ben inanıyorum ki; yapılan hatalardan dersler alınarak çok daha iyisini yapacaklardır.

 

İYİ PARTİ BU MİLLETİN UMUDU, KİMSENİN BU UMUDU HEBA ETMEYE HAKKI YOK!

Şu anki mevcut il yönetimi ilçe teşkilatlarının tamamı hemen hemen benim arkadaşlarım, benim seçtiğim arkadaşlar. Bizim zamanımızda çalışma temposunu bilen arkadaşlar. O noktaya yavaş yavaş geleceklerini düşünüyorum. Çünkü İYİ  Parti milletin umudu;  bu umudu hiç kimsenin heba etmeye hakkı yok!

 

KİMSE MAKAMLARA ZORLA GETİRİLMEDİ, TALİP OLUNDU

 

Herkes makamlara zorla getirilmedi,  makamlara talip olundu. Herkes daha iyisini yapacağını iddia ederek makamlara oturdular,  makamların hakkını vermek mecburiyetindeler. Ben böyle bakıyorum siyasete. Her zaman da oturulan koltukların çivili koltuklar olduğunu düşünmüşümdür.

 

Onlar rahat makamlar değil o makamlarda vebal var, milletin umudu var! Umutların heba edilmemesi lazım. Ben de arkadaşlarımızın bu bilinçte hareket ederek çok daha iyi işler yapacaklarına inanıyorum. Biz de ihtiyaç duydukları ı yerlerde fikirlerimizle ihya eder, çok daha iyi işler yapmaları için aracı olmaya, vesile olmaya çalışırız.

 

SAMSUN HAKETTİĞİ YERDE DEĞİL, SÜREKLİ GERİ GİDİYOR

 

Samsun benim aşkım diyeyim; öyle seviyorum Samsun'u.  Samsun'un iyi partiye ihtiyacı var! Samsun'un yıllardır AKP yönetiminin ezici bir  çoğunluğu ile iktidar partisi tarafından yönetiliyor.

 

Ama hak ettiği yere bir türlü gelmediği gibi sürekli geri geri gidiyor.

 

Bunu da ters düz edecek olan tek siyasi parti,  Samsun'da İYİ  Partidir, Türkiye'de de iyi partidir! Ama biz yerel siyasetçileriz.  Samsun'a ele almamız gerekiyor , iyi işler yapmamız gerekiyor!

Ben arkadaşlarımızın mutlaka hataları varsa o hatalarından ders alarak düzelteceklerini ve işler yapacaklarına inanıyorum ve yanlarındayım.

 

ATAKUM VE İLKADIM BELEDİYELERİNDE BAZI SIKINTILAR VAR!

 

Millet ittifakı,  Samsun'da İlkadım ve Atakum Belediyelerini  toplam seçmenin neredeyse yüzde elliye yakınının  oyu  ile aldı ama her iki belediye de bazı sıkıntılar var.

 

COŞKUN ÖZBEK:  Her iki  belediye de borçtan yakınmasına rağmen borcun nerelere  yapıldığı, usulsüz harcamaların olup olmadığı  ile ilgili olarak yeteri kadar kamuoyuna İYİ Parti'nin yeteri kadar mesaj verebildiğini,  açıklama yapabildiğini  düşünüyor musunuz bu konuda değerlendirmeleriniz  nelerdir?

 

ÖMER SÜSLÜ: Bizim  kuruluşumuzdan itibaren milletimize verdiğimiz bir söz var: Yolsuzluklara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz!...

Bu açık ve net!.. Hem Genel başkanımızın hem de Ömer Süslü olarak benim yapmış olduğum her konuşmada üzerine basa basa her zaman ifade ettiğim konu yolsuzluklarla mücadeledir.

 Türkiye'de yolsuzluklardan çok çektik maalesef !..  Yandaş kayırma Türkiye'de birçok belediyede olduğu gibi Samsun'da da,  seçmenlerin  yarısında hitabeden iki büyük belediyede borçlar yüzünden  hizmet üretilemiyor. O belediyelerde arkadaşlar önce tahribatı düzeltmeye, ondan sonra da bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

 

Tabii geçmişe dönük miting meydanlarında,  ben sağlık durumum el vermediği için çok takip edemedim;  iki belediye başkanımız da bunlarla ilgili hesap sorulacağını sözünü vermişlerdi.

 

Özellikle İlkadım’dan bahsedersek; İlkadım'da maalesef millet ittifakı azınlıkta!.. İster istemez Milliyetçi Hareket Partisi'nin, ya da Adalet ve Kalkınma Kartisi'nin meclis üyelerine ihtiyaç duyuyorlar.

 

BORÇLU BELEDİYE BAŞKANLARININ İŞİ ZOR

 

Belediye başkanlarımızın çalıştırılmaması için her türlü çalışma yürütülüyor muhalefet tarafından. İşleri çok zor!..

 

Ama eleştirmeden önce hakkı da teslim etmem gerekir işleri çok zor,  o zorluk içerisinde hizmet verebilmenin  hakikaten çok zor olduğuna inanıyorum. Empati kurmayı çok seviyorum; acaba onların yerinde  ben olsaydım ne yapardım diye çok düşünüyorum.

 

BAŞKANLAR GEÇMİŞ DÖNEMİN MUHASEBESİNİ YETERİ KADAR YAPMADILAR

 

Ama Talip oldular,  milletimiz de teveccühü gösterdi ,makamlara oturdular .  Tabii ki geçmiş dönemin muhasebesini yapmalılar , çok yaptıklarını ben de düşünmüyorum.

 

Ama şöyle de bir durum var;  minareyi çalan kılıfını hazırlar diye de bir deyim var. O dönemlerde AKP'li İlkadım ve Atakum belediye başkanlıklarının yolsuzlukların tamamının üzeri kılıfı hazırlanarak örtülmüş durumda.

 

Bir iddia ortaya koyup yolsuzlukla ilgili açıklama yaptığınız da bunu hukuka sevk ettiğinizde  büyük ihtimalle aklanarak çıkacaklardır ve bu aklanmanın neticesinde bizler ya da bizi temsil eden arkadaşlarımız, başkanlarımız çamur atan iftiracı başkanlar konumuna düşeceklerdir.

 

Ben bundan dolayı çekindiklerini düşünüyorum ama her ne kadar ispat edilemezse bile belli başlı rakamsal olarak bakıldığında hakikaten içinde pis kokuların geldiği olaylara mutlaka ulaşmışlardır .

 

Bunların ilçe teşkilatlarına belli periyotlarda , insanlarımıza anlatması gerektiğine inanıyorum bu konuda eksiklikler var.

 

Arkadaşlarımız bu eksikliklerini düzelteceklerdir. Biz de kendilerine bu konuda tavsiyelerde bulunuruz. Ama tekrar söylüyorum işleri zor , ama bu zorluk içerisinde bir çözüm bulmak mecburiyetindeler. İl ve  ilçe teşkilatları yardımıyla bunları milletimize anlatmak mecburiyetindeler . Ben anlamda da bir özeleştiri de bulunmuş olayım.

 

COŞKUN ÖZBEK:  İYİ Parti Genel Başkanı  Meral Akşener  Samsun ve Türkiye’nin  önemli bir ismi, Erhan Usta’ yı  transfer etti. Ancak Erhan Usta  transferi sizin teşkilatlarınızda, önceden geçmediği için biraz tepki ile karşılandı. Erhan Usta İYİ Parti'ye ve Samsun'a ne kazandırır sizin bu konudaki değerlendirmeleriniz nelerdir?

 

ÖMER SÜSLÜ: Erhan bey ile ben, Milliyetçi Hareket Partisi döneminde iki seçim geçirdik, kendisiyle o dönem iyi çalıştık ve Samsun'da iki değerli milletvekili çıkardık.

 

Çok değerli bir isim. Kendisini iyi yetiştirmiş kıymetli bir arkadaşımız!.. Tabii ki teşkilatlarımızın haklılık payı var eleştirilerinde. Ben onun da bu eleştirilere hak verdiğini biliyorum. Geçtiğimiz günlerde ilçe teşkilatlarını ziyaret ettiği ve oradaki konuşmalarından bildiğim kadarıyla bu eleştirileri olgunlukla karşıladı ve bundan sonrası için de neler yapılabileceği ile ilgili konuşmalar geçti.

 

Ben de bundan çok mutlu oldum. Yüzde yirmi bir buçuk  oy almış bir bağımsız adaydan bahsediyoruz! 170 bine yakın bir oy almış, bu büyük bir başarı.

 

Türkiye genelinde de ekonomi alanındaki konudaki bilgisi ve birikimi ile de partimize bir değer kattığına inanıyorum.  

 

Teşkilatlarımızın duygusallığını zaman zaman ben de yaşıyorum ama tabi siyaset çok duygusallığı kaldırmıyor!.. Biz iktidar olmak istiyoruz ve geçmişinde şaibesi olmayan, sadece bir tercihinden dolayı insanların eleştirilmesine de çok gönlüm razı değil…

 

Açıkçası bizi tercih ettiği için, İYİ Parti’de siyaset yapmak istediği için ve partimize katıldığı için çok mutluyum . Kendisine de sizin aracılığınız ile teşekkür etmek istiyorum.

 

Güzel çalışmalar yürütüyorlar şu an Ekonomi Politikaları Başkanı  Erhan Bey,  bu konuda güzel çalışmalar yapıyor, televizyonu iyi kullanıyor, insanlarımıza sade ve yalın bir dille Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntıları beraberinde çözüm önerilerini de anlatıyor.

 

 

Türkiye'de karşılığı olduğunu düşünüyorum Samsun'da karşılığını olduğunu düşünüyorum ben. Özellikle  ilçe ziyaretleri ile ilçe teşkilatlarımızdaki o kırgınlığı da beraber sohbet ederek bir yerde barıştıklarını inanıyorum.

 

Bundan sonra hep beraber el ele çok güzel çalışmalar yapacaklarına inanıyorum. Sadece Erhan bey değil,  Bedri bey de aynı şekilde.

 

Samsun'da ilk ismini duyduğumuzda tepki göstermiştik!.. Ama olağanüstü çalışması ile şu an bence Samsun'un hakikaten en çok çalışan milletvekili ..

 

Ben Samsunluyum diyen milletvekillerini de görüyoruz.

 

 Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri Samsun'la ilgili tek kelam edemiyorlar.  Gülsan Sanayi Sitesi'ndeki yaşanan zulme ses çıkartamıyorlar.

 Bedri bey olsun, Erhan bey olsun ve teşkilatlarımız olsun, Samsun'un tüm sorunlarına el uzatıyorlar ve insanlarımızı dinleyerek çözüm bulmaya çalışıyorlar. Yani ikisine de teşekkür ediyorum. Birdik iki  olduk,  ikiydik dört olacağız !

Hem Samsun'u hem Türkiye'ye yöneteceğiz. Ben buna inanıyorum ve bir ülkeye nasıl yönetilir, bir şehir nasıl yönetilir, bir şehrin kaderi sadece bir seçimle nasıl değişir,  Onu  milletimize göstermek istiyorum ve göstereceğiz.

 

COŞKUN ÖZBEK: Çok zor günler geçirdiniz. Ben sizin sağlık durumunuzda  ilk günlerle kıyasladığımızda çok ciddi gelişmeler görüyorum. Bununla ilgili söyleyecekleriniz var mı ; kaza sonrası süreçte siyasal süreçte kırgınlıklarımız var mı?

 

ÖMER SÜSLÜ: Açıkçası çok zor günler geçirdim 3 ay yoğun bakım süreci,  peşinden 4 ay yine fizik Tedavi Hastanesi'nde fizik tedavi gördüm ve hala görmeye devam ediyorum.

 

 3 kere sabaha çıkmaz dedikleri  bir kardeşinizim bir arkadaşınızım. Şu an gördüğünüz gibi huzurlarınızda, karşınızdayım. Aklım yerinde, siyaseten fikirler üretebilir yorum insanlarla dertleşebiliyorum.

Sıkıntılar noktasında çözümler bulabiliyorum. Bunun mutluluğunu yaşıyorum, çocuklarımın başındayım. Her akşam eve gittiğim zaman onlara sarılıp kucaklaşabiliyorum.

 

Bu da şimdilik bizim için yeterli gibi duruyor. Bundan sonrası için de tabii önce Allah'tan sonra tıp dünyasından beklentilerim var . İnşallah çok daha iyi günler, çok daha iyi ortamlarda bir araya geliriz.

 

 Bu süreçte kırgınlıklarım oldu mu?

 

Açıkçası zaman zaman unutulduğu mu düşündüm, o psikoloji ile sıkıntılar yaşadığı dönemler olmuştu.  Ama öyle kimseye kırıldığımızı söyleyemem.

 

Hatta ve hatta ben genel idare kuruluna hanımefendinin önermesiyle aday oldum normalde benim bir talebim yoktu.

 

Benim için tüzük  değişikliği yapıldı ve genel başkanın önermesi ile önerisi ile genel idare kuruluna aday olduk.

 

Böyle bir vefa'ya uğramış böyle bir vefa gösterilmiş birisi olarak da kırgınlık duymam açıkçası bana yakışmaz.

 

Beni hiç unutmadılar, beni sürekli aradılar özellikle genel merkez her zaman yanımda olduklarını gösterdiler.  Samsun'a her ziyaretlerinde, geldiklerinde beni ziyaret ettiler , özellikle beni ziyaret etmeye geldiler. Ben bu konuda en başta genel başkanımızdan razıyım.

 

Çok teşekkür ediyorum.

 

Yerelde de dönem dönem  tekrar söylüyorum unutulduğumu bir kenara itildiğimi htiğim olmuştur ama bu tamamen benim kendi iç dünyam ile alakalı. Arkadaşlarımız beni hiç yalnız bırakmadılar diyebilirim. Sadece belli değil, ailemi de yalnız bırakmadılar sağ olsunlar.

 

Bu süreçte maddi problem yaşamadık ama her seferinde maddi anlamda da bir şeye ihtiyacım olup olmadığı her zaman soruldu, manevi olarak her zaman yanımda oldular kendine şükranlarımı sunuyorum çok teşekkür ediyorum Samsun'a çok teşekkür ediyorum.

 

Ben yoğun bakım sürecinde 15 günü hiç hatırlamıyorum. Hastaneye girişindeki kalabalıktan  bahsettiler.

 

İnsanların benim için çok dua ettiklerini biliyorum. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Onların duası ile şu an yaşıyorum, onların duası ile de ayağa kalkacağına inanıyorum.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Parti, GİK, Üyesi, ve, Kurucu, İl, Başkanı, Ömer, Süslü, , Karadeniz, Hayat’ta,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı