Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 18:35 Bu haber 1139 kez okundu
 
CHP’li Hancıoğlu'ndan iktidara, borç yapılandırma eleştirisi
CHP Parti Meclisi Üyesi Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Millete küfredenin borcunu silip, milletin efendisine haciz gönderen iktidar; çiftçimizi sefalete, ülkemizi felakete sürüklüyor" dedi.
SİYASET Haberi
CHP’li Hancıoğlu'ndan iktidara, borç yapılandırma eleştirisi

 Tarım kredi kooperatiflerinden sağladıkları tarımsal kredilere uygulanan yüksek faiz nedeniyle borcu katlanan ve borçların yeniden yapılandırılması talebi iktidar tarafından dikkate alınmayan birçok çiftçi için haciz uygulamasına başlandı.

 

Bu duruma tepki gösteren CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, asli görevi üreticilerin hak ve menfaatlerini korumak olan tarım kredi kooperatifleri üzerinde iktidar tarafından bir siyasal tahakküm oluşturulduğu, bu tahakkümün sonucunda da kooperatiflerle üreticilerin karşı karşıya geldiğine işaret etti.

 

O KANUN TEKLİFİ, AYLARDIR MECLİS'TE BEKLETİLİYOR

 

Hancıoğlu, Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçların yeniden yapılandırılması amacıyla hazırladığı kanun teklifinin Ağustos ayından beri Meclis gündemine alınmadığını vurguladı. Hancıoğlu ayrıca, Meclis'te yasalaştırılan son torba yasada birçok alanda yapılandırmaya gidilirken, tarımsal kredi borçlarına ilişkin yapılandırma taleplerinin iktidar partisi tarafından dikkate alınmadığını söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu süreçte, Meclis Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu'nun Ak Partili başkanı, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada gerçek niyetlerini ortaya koymuştur. Komisyon başkanı, çiftçinin borcunu biriktirerek artmasına neden olacağı ve borç dönüşümünün daha sıkıntılı hale getireceğini iddia ederek ve çiftçileri düşündükleri için yapılandırmaya gitmediklerini söylemiştir. Çiftçisini bu kadar çok seven iktidar, bugün Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla, çiftçinin tarlasını sürdüğü traktörlere haciz getiriyor. Millete küfür eden yandaş patronların milyarlarca liralık vergi borlarını silip, milletin efendisine haciz gönderen iktidar; çiftçimizi sefalete, ülkemizi ise felakete sürüklüyor. Bu iktidar çiftçimize adeta, 'seni gözden çıkardım, üretme!' mesajı veriyor. İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçları zaman kaybedilmeden yapılandırılmalı ve borcun üzerindeki faiz yükü ortadan kaldırılmalıdır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP’li, Hancıoğlu'ndan, iktidara,, borç, yapılandırma, eleştirisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı