Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 16:10 Bu haber 1165 kez okundu
 
Çarşamba ve Terme'de Çiftçilere Organik Gübre Dağıtıldı
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve DOKAP Projeleri kapsamında; Çarşamba ve Terme ilçelerinde 372 üreticiye düzenlenen törenle organik gübre dağıtıldı.
EKONOMİ Haberi
Çarşamba ve Terme'de Çiftçilere Organik Gübre Dağıtıldı


Törende açılış konuşması yapan Samsun  İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “İlimizde 137.841 ton fındık üretimi yapılmaktadır. Samsun, Türkiye’de alan olarak 15,8’lik bir pay ile 3. sırada yer almaktadır. Organik fındık yetiştiriciliği ise Türkiye’de ilk defa 1994 yılında Samsun’da başlamış ve her geçen gün artarak devam etmiştir.” dedi.

 

 DOKAP Başkanı Yusuf Mengi de, “DOKAP olarak 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde, dokuz ili kapsayan eylem planı ile bölgenin kalkınması için yaptığımız çabalar 2019 yılı sonu itibariyle sonuçlandı. 2021-2023 eylem planı çalışmalarına hızlı bir şekilde başladık. Yeni dönemi daha iyi bir şekilde planlayacağız.” diye konuştu.

 

Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Bugün burada bu işe emeklerini ve hayatlarını vermiş çiftçilerimize, organik gübre dağıtımı yapmak için bir araya geldik. Hem fındık hem de sebze tarımını daha çok arttırmak için burada bu projede yer almamız çok önemli.Bölgemizde bulunan DOKAP, OKA ve TPDK gibi kurumlar, çiftçilerimize yeni bilimsel gelişmeler ışığında, daha etkili ve verimli üretim yapmaları için projeler gerçekleştirir.

 

2019 yılı içerisinde devletimizin ilimizdeki çiftçilere vermiş olduğu destekler 288 milyon TL dir.  Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü ovalarımız  Çukurova’dan sonra 2. sıradadır. Bu değeri korumalı ve çıtayı daha yükseklere çıkarmalıyız. İhracata baktığımızda Samsun, 710 milyon dolar ihracat yapıyor ancak ilçelerindeki ovalarının tarıma elverişli olmasına rağmen, daha çok tarım yapılması gerekirken, kendi kendimize yetiyoruz. Bunu aşmalı, artık üretimi de arttırmalı, ihracat yapmaya başlamalıyız. Organik tarım diye sürekli kulağımıza gelen bilgiler var. Bu bir trend haline geldi. Biz bunu aslında yapıyoruz ama tanıtamıyoruz.

 

Bugün dağıtacağımız 400 tona yakın gübre ile hem fındık üretiminin, hem de sebze üretiminin organik tarımla yapılmasını sağlayacağız. Bunun çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bu gübrelerimizin tarlalarımıza bereket ve verim getirmesini diliyorum. Daha çok üreteceğiz. Daha çok kalkınacağız.” 

 

Konuşmaların ardından 5 dekar ve üstü alanda organik fındık üretimi yapan 372 üreticiye Vali Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından gübreleri dağıtıldı.

 

Organik Gübre Dağıtım törenlerine ayrıca, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Terme Kaymakamı Murat Zadeleroğlu, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda üretici katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Çarşamba, ve, Terme'de, Çiftçilere, Organik, Gübre, Dağıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı